Kontakt

Kontakt

piątek, 4 listopada 2016

Jest taka choroba - liszaj twardzinowy

ewazet4@gmail.comKilka miesięcy temu opisałam chorobę Ani. Dla było to nowe doświadczenia, dla Ani potworne cierpienie. Choroba straszna, bo nieuleczalna. Tyle oficjalnie na jej temat głosimedycyna konwencjonalna.

"Choroba została opisana już w 1887 roku, a pięć lat później wyodrębniono cechy histopatologiczne tej jednostki chorobowej. Dziś wiemy, że z reguły zmiany pojawiają się w okolicy narządów płciowych i/lub okolicy odbytu. W co piątym przypadku liszaj twardzinowy atakuje też skórę i błony śluzowe w innych częściach ciała – może to być górna część tułowia, barki, ramiona i szyja".


"Epidemiologia nie jest znana. Głównie z powodu niechęci pacjentów do dzielenia się informacjami na temat chorób dotykających sfer intymnych. Najczęściej liszaj twardzinowy pojawia się u kobiet, rzadziej u mężczyzn, ale przytrafia się też dzieciom. Nawet 40% dzieci ze stulejką ma objawy liszaja. Mężczyźni chorują głównie pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, natomiast kobiety w okresie dojrzewania oraz menopauzy".
I tu pojawia sie pierwsza nieścisłość. Panie, które zgłosiły się do mnie, to młode kobiety w wieku troche po "30". 


"Przyczyny liszaja twardzinowego
Mimo wielu lat badań, wciąż nie wiadomo co dokładnie chorobę powoduje. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn wymienia się:
  • czynniki genetyczne: choroba występuje niekiedy u spokrewnionych osób - w przypadku "moich" pań ta mozliwośc odpadła.
  • zaburzenia w układzie immunologicznym: liszaj twardzinowy częściej rozwija się u osób ze schorzeniami autoimmunologicznymi, zmagającymi się z cukrzycą, bielactwem czy chorobą Gravesa-Basedowa - żadna z nich nie miała tych schorzeń
  • zaburzenia hormonalne: poprzez spadek aktywności 5-alfa reduktazy, który prowadzi do wzrostu wolnego testosteronu oraz obniżenia poziomu dihydrotestosteronu, - w jednym przypadku było to mozliwe z powodu choroby nowotworowej i częstych naswietlań
  • czynniki infekcyjne: wirus brodawczaka ludzkiego, zakażenie krętkami, atopowe mikobakterie,
  • czynniki miejscowe: kłopoty z ukrwieniem, urazy".
Panie trafiły do mnie na oczyszczenie, później okazało się, że sprawa jest głębsza, że prawdziwa terapia dopiero zacznie się i będzie trwała prawie pół roku. Skutecznie!"         Najczęściej choroba atakuje narządy płciowe, czasami też odbyt oraz tułów i kończyny. Bardzo rzadko liszaj twardzinowy pojawia się też w jamie ustnej. U mężczyzn atakuje napletek, żołądź,  okolice ujścia cewki moczowej, a nawet osadza się bezpośrednio w niej. Rzadziej pojawia się na mosznie czy trzonie prącia. U kobiet jest to natomiast łechtaczka, wargi sromowe, wzgórek łonowy oraz krocze.
·         Na początku pojawiają się białe lub perłowe wykwity i plamy zanikowe, przekształcające się w blaszki o wzmożonej spoistości. Dochodzi do wybroczyn, pęcherzy oraz owrzodzenia. Pacjenci odczuwają więc ból, świąd i pieczenie".

Właśnie świąd jest najbardziej dokuczliwy. Poza tym świadomość, że jedynym panaceum na nieuleczalną dolegliwość jest maść sterydowa, żadną z nich nie napawała optymizmem. W opisach choroby spotkałam nawet takie wypowiedzi :         "Pacjentki, którym dokucza świąd mogą wymagać pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Znane są przypadki, iż dokuczliwy, niemożliwy do wyleczenia świąd doprowadzał do prób samobójczych wśród pacjentek".


Ania, Kasia i Magda są zdrowe. To ogromny sukces! Kiedy dzwoniły do mnie po badanich specjalistycznych , licytowałam z nimi , kto bardziej się cieszy:-) ONE - zdrowe, czy ja z kolejnego sukcesu.

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ewazet4@gmail.com

Archiwum bloga