Kontakt

Kontakt

sobota, 23 sierpnia 2014

Ajurweda-w-biznesie: Zaufać sobie samemu

Ajurweda-w-biznesie: Zaufać sobie samemu: W sanskrycie słowo „guru" znaczy „to, co wyprowadza nas z ciemności do jasności". Tradycyjnie w Indiach, jeśli uznany guru przyjmował nowego ucznia, podstawowym wymogiem było to, że student musiał w pełni zaufać swojemu mistrzowi, który znał drogę do prawdy ponieważ  sam ją przeszedł. Guru jest więc osobą o autentycznej wiedzy na temat funkcjonowania wszechświata i jego bardzo subtelnych praw. Jeśli jednak nie mamy dostępu do prawdziwego guru, pamiętajmy, że tym, co wyprowadza nas z ciemności (ignorancji), może być wszystko, co spotkamy na swojej drodze: ważne wydarzenie, książka, nasze własne przemyślenia. Osobę, która może stać się naszym przewodnikiem duchowym, rozpoznamy po tym, że pomimo ogromnej mądrości będzie skromna. Będzie z niej emanować dobroć, będziemy czuć się przy niej bezpiecznie. Cały czas pamiętajmy jednak o ufaniu sobie.
Ajurweda powinna być dostosowywana do konkretnego miejsca, klimatu, dostępnego pożywienia czy ziół. Pamiętajmy, że ten system opiera się na prawach natury. W te prawa wpisany jest szacunek do każdego z nas. A każdy z nas jest unikalny, każdy jest swoistym cudem natury, na który składa się kilka komponentów: osobowość, umysł, zmysły i ciało, które współdziałają, tworząc całość. Świadomość jest energią przejawiającą się w pięciu podstawowych zasadach, czyli żywiołach. Są to: przestrzeń, powietrze, ogień, woda i ziemia. W każdym miejscu na Ziemi czy kosmosie panuje ta sama energia pięciu żywiołów, niezależnie od szerokości geograficznej.


 Ajurweda , czyli  sztuka życia pozwalająca przez długie lata cieszyć się zdrowiem, młodością i niespożytą energią. Ale... nie jest szczęściem w pigułce i wymaga od człowieka wiedzy, dyscypliny oraz nieustannej pracy nad sobą.1 komentarz:

ewazet4@gmail.com