Kontakt

Kontakt

piątek, 11 października 2019

Aseksualni.

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com

   

Dzisiaj coś całkiem innego. 
Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tej poważnej dolegliwości. Na temat aseksualności prowadzone są poważne badania . Sa nawet tacy, którzy uważają aseksualność za czwartą orientację po hetero, homo i biseksualności.
Nie ukrywam , że w dzisiejszych czasach wywołałoby to niemałe zamieszanie. 




Jacy sa aseksualni?
To ludzie ciepli, uczynni, wspaniali partnerzy, wierni...mimo to, po jakimś czasie "wybucha bomba".
Absolutnie nie należy mylić ich lub kojarzyć z osobami cierpiącymi na impotencję ( powody różne, wiek również).
Nie mają problemów ze swoja płcią, są natomiast całkowicie pozbawieni potrzeby kontaktów seksualnych z partnerem.
Część naukowców oficjalnie uznaje aseksualizm za odrębną orientację seksualną. Polega na trwałym braku odczuwania pociągu seksualnego wobec osób obojga płci. Osoby aseksualne stanowią niewielki odsetek społeczeństwa – około 1 procent i dopiero ostatnio doszli do głosu jako specyficzna grupa o specyficznych potrzebach. Mają nawet swoje stowarzyszenie AVEN (The Asexual Visibility and Education Network), którego celem jest edukowanie społeczeństwa odnośnie tego, czym jest aseksualizm i wspieranie osób o tej orientacji oraz ich rodzin. Znakiem osób aseksualnych jest odwrócony trójkąt – wierzchołek skierowany w dół symbolizuje brak potrzeb seksualnych.


Jak juz wspomniałam , osoba aseksualna nie odczuwa pociągu płciowego do ludzi ani żadnych innych obiektów – po prostu w ogóle nie odczuwa potrzeb seksualnych. Przyjmuje się, że jest to orientacja wrodzona, podobnie jak w przypadku innych orientacji. Jeśli brak potrzeb seksualnych albo znacznie obniżone libido pojawi się u osoby wcześniej wykazującej zainteresowanie seksem, mówi się raczej o zaburzeniach popędu , nie o aseksualizmie. W takich przypadkach (zmiany, zmniejszenia popędu i libido) dana osoba zazwyczaj odczuwa dyskomfort i czasem zgłasza się do lekarza z prośbą o poradę i przywrócenie go "do normy".



                              

                                                  Osoby aseksualne nie odczuwają potrzeby bycia leczoną (chyba że pod presją partnera lub otoczenia), ponieważ w ich przypadku brak ochoty na seks jest naturalną skłonnością, nie stanem patologicznym czy zaburzeniem.
                                                   Aseksualizm nie jest  tym samym co na przykład abstynencja seksualna (choć        osoby aseksualne zazwyczaj dążą do zachowania abstynencji w sferze seksu),
 awersja seksualna (osoby aseksualne nie odczuwają do seksu niechęci, a jedynie nie widzą powodu, by seks uprawiać),
 antyseksualizm (osoba aseksualna może być pozytywnie nastawiona do uprawiania seksu przez innych ludzi).





 Osoby aseksualne od najwcześniejszego dzieciństwa nie wykazują żadnego zainteresowania seksem i erotyką, a w późniejszym okresie nie widzą potrzeby wchodzenia w relacje erotyczne. Nie musi to być wcale połączone z oziębłością uczuciową – aseksualiści mogą tworzyć udane związki, mają dzieci ( najczęściej jedno) i na tym ich rola seksualno kończy się.
Byłoby ideałem, gdyby takie osoby dobierały się parami. W przeciwnym razie bardzo często dochodzi w parach do niepotrzebnych starć aż po rozłąkę włącznie.




Czy spotykamy ich na co dzień? Tak. Miałam przyjemność taka parę spotkać na terapii. Cudowni ludzie, wyglądali na najbardziej zakochana p[arę świata ( i tak rzeczywiście jest) , prócz tego jednego drobnego szczegółu...

Pozdrawiam z daleka
Ewa
Ajurweda


Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com








Brak komentarzy:

Archiwum bloga