Kontakt

Kontakt

piątek, 8 września 2023

Ukąszenia owadów - pierwsza pomoc.

Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com


Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pojawia się niebezpieczeństwo powrotu do domu ze śladem ukąszenia przez owada. Często nie wiemy kto jest jego sprawcą!  
Przedstawię Wam kilka przykładów najczęściej spotykanych na naszych terenach.

1. KOMAR

Ukąszenie komara znane jest prawdopodobnie wszystkim. Wygląda jak mała banieczka pod skórą. Odczucia po ukąszeniu są wyjątkowo niemiłe: swędzenie! Rozdrapana ranka , zaczerwienienie , czasem opuchlizna wygląda to wyjątkowo nieestetycznie. Jeśli nie ma większego dyskomfortu, nie musimy podejmować żadnych leczniczych kroków, wystarczą babcine rady. W skrajnych przypadkach można użyć maści łagodzącej swędzenie. 
W tym roku wyjątkowo zjadliwe, ponieważ nie wydają charakterystycznego bzyczenia i są zdecydowanie mniejsze,  stąd ich wyjątkowa "skuteczność".


Uwaga uczuleniowcy
Jeśli pojawi się : gorączka, ból, powiększenie węzłów chłonnych , oznacza to, że pojawiła się infekcja . Należy udać się do ośrodka pomocy medycznej.

2. PCHŁA



Ukąszenia pcheł ( najczęściej jest ich kilka) wyglądają jak czerwone kropki lub pryszcze. Również występuje uciążliwe swędzenie na całej powierzchni ukąszeń.
Ulgę przynosi mycie pod bieżącą wodą z dużą ilością mydła. Po myciu należy posmarować miejsca widoczne maścią cynkową, która łagodzi swędzenie. Mimo, że jest to dość trudne ( szczególnie u dzieci), starajmy się nie drapać , bo może doprowadzić to do infekcji i problem skomplikuje się.



3. PLUSKWA


Dość trudne do opisania, ponieważ może być i tak, że pluskwa nie pozostawi śladów po ukąszeniu.
Przy nietolerancji na jad pluskwy , może wystąpić zaczerwienienie, pęcherzyki i swędzenie. Swego czasu ( nie tak dawno, zdominowały wagony sypialne PKP).
Wśród objawów pojawia się : świąd, ból, zapalenie skóry, obrzęk.
Ulgę przynosi kąpiel pod prysznicem z dużą ilością mydła.



Uwaga uczuleniowcy 
W razie reakcji alergicznych należy przyjąć środek antyalergiczny i przeciwzapalny.

5. PAJĄK
Dla mnie najstraszniejszy!!!


Ślad po ukąszeniu pająka jest niewielki, w kształcie plamki  z dwoma kropkami ,otoczonej czerwonymi krawędziami. Generalnie pająki nie stanowią dużego zagrożenia , ale są także wyjątki. 

 Ugryzienie przez pająka zazwyczaj powoduje jedynie miejscową reakcję skórną. Może się ona objawiać:

  • świądem
  • pieczeniem
  • bólem
  • niewielkim obrzękiem
  • zaczerwienieniem
W grupie pacjentów szczególnie wrażliwych ukąszenie pająka może skutkować silniejszą reakcję wywołującą objawy ogólne (na przykład osłabienie, bóle głowy). U niektórych osób wystąpić może reakcja alergiczna. W skrajnych przypadkach odpowiedź organizmu na kontakt z jadem pająka może przybrać postać wstrząsu anafilaktycznego. Stan ten objawia się trudnościami w oddychaniu i mówieniu, obrzękami, znacznym osłabieniem i zaburzeniami świadomości. Co warte zaznaczenia, podejrzenie wstrząsu anafilaktycznego jest wskazaniem do domięśniowego podania adrenaliny oraz natychmiastowego wezwania pogotowania ratunkowego.

Te niebezpieczne w Polsce, to:
 kolczak zbrojny 


sieciarz jaskiniowy ( brrrr)


tygrzyk paskowany


sidlisz piwniczny


Kątnik domowy ( uwaga!!!!)


Uwaga uczuleniowcy
Zazwyczaj wystarczy zdezynfekować miejsce, gdzie zostaliśmy ukąszeni stosując np. Octenisept lub spirytus salicylowy. Możemy również zastosować maść lub żel na opuchnięcia, które działają przeciwhistaminowo i przeciwzapalnie, takie jak Fenistil. Pomoże to złagodzić zaczerwienienie i swędzenie. Takie samo postępowanie jest zalecane, jeśli pająk ugryzie dziecko. Ze względu na delikatną skórę maluchów, objawy ugryzienia mogą być bardziej dokuczliwe niż u osób dorosłych.


6. Kleszcz


W zasadzie o kleszczach to każdy jest w dzisiejszych czasach ekspertem. Cokolwiek bym nie napisała, znajdzie się dziesięciu, którzy dopowiedzą przerobione z życia teorie.
Kiedyś napiszę dłuższy wywód, ponieważ z wieloletniej praktyki wiem, że duża ilość chorób diagnozowana jest jako odkleszczowe, a tak naprawdę z kleszczem nie maja nic wspólnego.
Ważne, żeby kiedy już mamy tego kleszcza wbitego w jakąś część ciała ,nie szarpać nim, nie odkręcać, nie panikować!!! To, że wszyscy znajomi maja boreliozę nie znaczy, że ja też ja będę miał/a na 100%.
Obserwować. Zaczerwienienie jest zawsze po ukąszeniu każdego owada. Toksyczny ślad kleszcza pojawia się po 2 ,3 tygodniach i wygląda jak na obrazku.


Po tygodniach 



Życzmy sobie żeby owady nas nie kąsały bo zbliża się czas jesiennych ognisk😃

Wszystkiego dobrego i słonecznego
Ewa
Ajurweda

Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com

Brak komentarzy:

Archiwum bloga