Kontakt

Kontakt

piątek, 3 czerwca 2022

Co to są te zioła? Mydlnica lekarska - włosy!!!!!

 Testy konstrukcji urodzeniowej , diagnoza, oczyszczanie: ewazet4@gmail.com

 

 


 

 

 


Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) jest rośliną wieloletnią. Należy do rodziny goździkowatych. Naturalnie występuje na terenach Europy, Azji i Afryki Północnej, ale rozprzestrzeniła się również w pozostałych rejonach świata. W Polsce rośnie dziko przeważnie na terenach nizinnych, ubogich, traktowana jako chwast.  Niewiele osób wie, jak poprawnie się nazywa. Mało kto również kojarzy zwyczajowe określenia mydlnicy lekarskiej, których jest kilka - najpopularniejsza to psie goździki, ale prócz tego funkcjonuje również mydelnik, mydlik, mydłownik albo zioło pilśnierza (ta nazwa pochodzi od określenia rzemieślników, którzy w dawnych czasach produkowali tkaniny).  



Ziele mydlnicy lekarskiej bogate jest w sole mineralne, zawiera również glikozydy, węglowodany oraz saponiny. Z tego powodu wykorzystywane jest w terapii wielu schorzeń, a preparaty z mydlnicy lekarskiej można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Te stosowane wewnętrznie pomijam z powodu dużego zagrożenia zatruciem . Taka moda nastała ostatnio, że co ma w nazwie "zioło" natychmiast jest zjadane. To ogromny błąd często prowadzący do nieszczęścia. Ponieważ mydlnicy nie sadzimy w ogrodach, pominęłam ją we wcześniejszym  artykule ( Rośliny trujące)  https://ajurweda-w-biznesie.blogspot.com/2021/06/trujace-rosliny-woko-nas.html


Niewiele osób wie natomiast, że nasze babcie i prababcie stosowały mydlnice jako szampon ponieważ innych specyfików w owych czasach nie było. Głowę i włosy myło się nie częściej jak raz w tygodniu.Takie czasy fajne były 😁.

Warto zawsze  pamiętać, że nieumiejętnie przygotowana lub wykorzystywana mydlnica lekarska może działać toksycznie, dlatego też wszelkie zabiegi lecznicze z jej wykorzystaniem powinny odbywać się pod kontrolą specjalisty. Mycie włosów raz na kiedyś nie stwarza żadnego zagrożenia. Polecam, pieni się wyśmienicie.


Napar z mydlnicy lekarskiej - dzięki temu, że ma  właściwości oczyszczające, antybakteryjne i antygrzybicze - może być także stosowany na skórę głowy i na włosy u osób, które:

  • mają tendencję do przetłuszczających się włosów  i łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • chcą pozbyć się łuieżu
  • narzekają na nadmierne wypadanie włosów. 
Te objawy są również charakterystyczne  dla kandydozy wewnątrzustrojowej. W takim przypadku należy niezwłocznie oczyścić organizm, odbudować florę bakteryjną , a na koniec wspomóc skórę głowy i włosy kilkoma kąpielami w mydlnicy. 
Tylko w takiej kolejności postępując , możemy oczekiwać na poprawę zdrowia.

 

Zalety mydlnicy znane były już w starożytności - zarówno starożytni Grecy, jak i Rzymianie używali jej do czyszczenia tkanin. Ta właściwość mydlnicy bierze się z faktu, że zawiera ona saponiny, które łatwo się pienią i rozpuszczają, usuwając jednocześnie brud (podobne właściwości mają np. popularne orzechy piorące). 

Z tego powodu zioło mydlnicy lekarskiej bywa wykorzystywane do produkcji m.in. mydeł i proszków do prania, popularnych przede wszystkim u młodych rodziców oraz osób, które poszukują naturalnych kosmetyków i detergentów.


 Jest również wykorzystywana do produkcji szamponów, zwłaszcza tych przeznaczonych do włosów cienkich, słabych i przetłuszczające się, a także dla osób zmagających się z łupieżem . Warto jednak uważać: przy dłuższym stosowaniu szamponów z mydlnicą włosy mogą stać się przesuszone.

Mydlnica lekarska - przygotowanie odwaru

Jak samemu przygotować odwar z mydlnicy lekarskiej? Nic prostszego. Wystarczy do litra wody wsypać 3 - 4 łyżeczki suszu (ok. 50 ml suszonych korzeni), zostawić na kilka godzin, a potem podgrzać aż do wrzenia i gotować przynajmniej przez kilka minut - gotowanie zmiękczy dość twarde z natury korzenie mydlnicy.

Można go  bez obaw stosować jako szampon - ale - będzie się  pienił tylko wtedy , jeśli wcześniej go podgrzejemy. Tę drobną niedogodność niech zrekompensuje fakt, że szampon nie tylko oczyści włosy, ale też je wzmocni, a nawet delikatnie zmieni ich kolor (po dodaniu  innych równie naturalnych składników, np. pokrzywy, łopianu , rumianku ,  kory dęby czy łusek cebuli ( lubię rude 😁)

Nie jeść!!! Mydlnica lekarska wykazuje właściwości trujące!

 Wszystkim osobom zmagającym się z problemami włosowymi, życzę  właśnie takich😁.


 

Ewa

Ajurweda

Specjalista medycyny komplementarnej - cześć😁



 

 

 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jak super! Ostatni dzieñ w pracy a to takie piękne otwarcie mojego urlopu :)

Archiwum bloga