Kontakt

Kontakt

środa, 27 kwietnia 2022

Co to są te zioła?!

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com

                         

Od niepamiętnych czasów zioła stanowiły surowiec pierwszych leków człowieka ale należy pamiętać, że wykorzystywano je również do innych celów.Ludzie, którzy znali właściwości ziół , mieli władzę nad innymi, byli ogólnie szanowani, czasami wzbudzali nawet strach 😁. Z czasem aby podnieść rangę dobroczynnego i zabójczego ( tak, tak)  znaczenia ziół  nadawano jej charakter obrzędowy, co skutkowało wśród ludów przeróżnymi gusłami i czarami.

Najpoważniejszymi ośrodkami wiedzy o ziołach i ich uprawie w starożytnym świecie była Grecja i Rzym. Później w szybkim tempie wiedza rozchodziła się po świecie starożytnym.

Obecnie , zmęczeniu lekami syntetycznymi i ich wpływem na organizm, obserwujemy renesans zainteresowania naturą. Zainteresowanie surowcem zielarskim jest ogromne i  ciągle rośnie.


Słowo "zioła" kojarzy nam się ze słowem "ziele" czy "zielsko" - to jest z tymi roślinami, które nie są zaliczane do drzew i krzewów. W rzeczywistości wcale tak nie jest, bowiem wiele ziół otrzymuje się właśnie z liści, kwiatów, kory czy korzeni drzew i krzewów. Słuszniej jest więc stosować nazwę "rośliny zielarskie".

                               Tyle króciutkim wstępem, przechodzimy do sedna !

                             ROZMARYN LEKARSKI - Rosmarinus officinalis L.



 

U nas najczęściej uprawiana w doniczkach, ponieważ na otwartej przestrzeni może nie przetrwać zimy.

W starożytności uważany był za ziele święte, używane do wieńców, poświęcony bogini Wenus.Ceniono go również jako roślinę przyprawową. W późniejszych czasach, w Polsce wiązał się ze szczęściem małżeńskim i rodzinnym, stąd jego częste wystawiane w oknach jako szczególnej ozdoby. Uważano również, że herbata z liści rozmarynu konserwuje młodość!😀

Ziele rozmarynu jest surowcem przyprawowym ale również leczniczym.

Zawiera:

olejek eteryczny podobny zapachem do kamfory, garbniki, terpentyny, flawonoidy, gorycze, saponiny, żywice.

W naszej kulturze służy głównie jako dodatek do mięs, sosów, zup, sałatek, ryb - czyli generalnie poprawia smak większości potraw. Rzucony go ognia przy pieczeniu bardzo przyjemnie aromatyzuje . Sprawdza się pięknie dodany do pieczonych ziemniaków   http://ajurweda-w-biznesie.blogspot.com/2017/11/kuchnia-ziemniaki.html   . 



Działanie lecznicze ( zawsze i wyłącznie pod kontrolą ).

Jest to głównie środek zwiększający wydzielanie soku żołądkowego i działający żółciopędnie.

Wpływa  korzystnie na układ trawienny, uspokaja nasze nerwy.

W pewnym stopniu jest również środkiem odkażającym i pobudzającym krążenie. Z tego względu bywa częstym składnikiem kąpieli leczniczych.



                                               Zdrówka i zapachów wokół życzę!

                                                               Ewa Ajurweda

Testy, diagnoza, oczyszczanie: ewazet4@gmail.com

 

Brak komentarzy:

Archiwum bloga