Kontakt

Kontakt

piątek, 29 kwietnia 2022

Co to sa te zioła?! Papryka ostra.

Testy , diagnoza, oczyszczanie: ewazet4@gmail.com


 Poszczególne kraje Europy, przyjmując stopniowo chrześcijaństwo, sprowadzały z południa księży i zakonników, a wraz z nimi przenikała do tych krajów starożytna wiedza o ziołach.

To właśnie zakonnicy zakładali przy kościołach i klasztorach ogrody zielarskie i apteki, w których zioła wykorzystywane były najchętniej. W klasztornych ogródkach uprawiono przeważnie rośliny sprowadzane z Włoch, lub innych krajów basenu Morza Śródziemnego, takie jak: szałwia, tymianek, anyż, koper włoski, melisa.Pozostałe zbierano z miejscowych lasów, pól i łąk.

Niezależnie od tych nowych ośrodków kultury i opieki sanitarnej ( których było niewiele), lud posługiwał się własnymi , miejscowymi , starymi sposobami leczenia ziołami, przypisując im wiele cudownych właściwości.

Zajęciem tym trudnili się zazwyczaj ludzie starsi, zżyci z przyrodą i dobrze rozpoznający poszczególne rośliny.Nazywano ich nierzadko znachorami lub czarownikami:-)

 


 

PAPRYKA OSTRA Capsicum annum L.

Jest to roślina pochodzenia meksykańskiego , często nazywana również pieprzowcem rocznym lub pieprzem tureckim ponieważ do nas przywędrowała z Turcji. Należy do roślin jednorocznych, o stosunkowo długim okresie wegetacji. Wyrasta na wysokość około 40 cm, pędy wzniesione, rozgałęzione.W katach liści tworzą się pączki kwiatowe, a same kwiaty maja barwę biało- żółtawą.Owoce bywają różnych kształtów i barwy. zależnie od odmiany. Na ogół owoce o małych kształtach są w smaku bardziej ostre.


Papryka ostra kwitnie w lipcu i sierpniu, a dojrzewa od sierpnia do pierwszych przymrozków.

Należy zarówno do roślin warzywnych , jak i przyprawowych, leczniczych. Zbiera się wyłącznie dojrzałe owoce i używa w stanie świeżym lub suszy w podniesionej temperaturze, ale nie przekraczającej 40 stopni.

Papryka ostra zawiera:

kapsaicynę - składnik aktywny maści, kremów i plastrów jest stosowana jako środek przeciwbólowy w bólach przewlekłych: mięśniowo-stawowych, nerwobólach (np. związanych z półpaścem), w dolegliwościach wywołanych neuropatią cukrzycową, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w bólu towarzyszącym wysypkom i łuszczycom. Kapsaicynę stosuje się  z innymi lekami przeciwbólowymi. 

korotenoidy - Przede wszystkim wykazują właściwości antyoksydacyjne, co równoznaczne jest z tym, że chronią komórki przed uszkodzeniami, a także wzmacniają system immunologiczny.. Wykazują również nieodzowny wpływ na zdrowie i wygląd naszej skóry. Działanie to z kolei przekłada się na zapobieganie rozwojowi chorób nowotworowych, chorób układu krwionośnego oraz przewlekłych chorób zakaźnych.

witaminy - A,C, B1, B2, E oraz kwas cytrynowy. 


Ze względu na dużą zawartość witamin, używana jest głównie w stanie świeżym do przyrządzania sałatek i sosów, dodawana bywa do wielu potraw zarówno świeża jak i suszona nadając charakterystyczną pikantność ( świetna w połączeniu z kabaczkiem).


Używana do marynowania, do wędlin ( słynna słonina w papryce), stanowi składnik pieprzu ziołowego, 

Dojrzałe owoce mają również zastosowanie w medycynie ( działanie rozgrzewające na tkanki), do pobudzenia apetytu oraz zwiększenia wydzielania soków trawiennych.

Zdrówka i zapachów wokół życzę!

                                                               Ewa Ajurweda

                                 Testy, diagnoza, oczyszczanie: ewazet4@gmail.com

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Cześć:-) mnie to najbardziej dziwiła ta dieta, która Pani Ewa wymyśla każdemu. Zanim sie zacznie, ma się wrażenie, że "nie dam rady". A później , w zasadzie bardzo szybo przekonujemy się, że im więcej jesz zdrowych rzeczy, tym bardziej chcesz to jeść, bo po prostu czujesz się lepiej . Ja nigdy nie wróciłam do poprzedniego jedzenia. Te produkty, które dostaje sie w spisie od Pani Ewy, to jakaś magia! Jestem normalną , średniej urody kobietą, a teraz po oczyszczeniu czuję się jak bogini. Kurcze jak miło jest rano spojrzeć w lustro! O tym mało kto pisze, ale rozmawiamy często i dla dziewczyn to chyba bardzo ważne:-). Dziękuje za zdrowie i piękno zewnętrzne. Jest Pani kochana i pewnie niesamowicie piekna:-) Tonia

Anonimowy pisze...

Chyba nie każdy powinien jeść ostre. Tak myślę...

Ajurweda w życiu i biznesie pisze...

Oczywiście! To bardzo istotne. O smakach piszę na innej stronie.

Archiwum bloga