Kontakt

Kontakt

wtorek, 19 października 2021

Nadmiar wit D

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com


 

 

                                                                           

Skutki i objawy przedawkowania witaminy D 

Z powodu dużych problemów wielu osób, muszę napisać właśnie taki wywód. Zioła , witaminy, suplementy nie są dla zdrowia obojętne. Zdrowiej mieć niedobór, niż usuwać szkodliwe skutki nadmiaru.


 

Najwyższa tolerowana dawka potrzebna do osiągnięcia i utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D, bez wystąpienia efektu działania toksycznego i skutków ubocznych, pozostaje zmienna.
W oświadczeniu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (The European Food Safety Agency) czytamy, iż że dawki do 10 000 IU / dobę są bezpieczne dla pacjentów, którzy nie posiadają chorób współistniejących. Tymczasem Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority) uważa, że najwyższe bezpieczne dzienne spożycie wynosi 4000 IU / dobę.


 

Nadmiar witaminy D jest w tylko w niewielkiej ilości wydalany z organizmu człowieka i gromadzi się w narządach takich jak: wątroba, mózg, a także skórze, kościach oraz innych tkankach. Wywołuje również nadmierne uwalnianie wapnia z kości i odkładanie się go m.in. w nerkach (!!!), wątrobie, skórze, sercu, płucach(!!!), naczyniach krwionośnych, powodując zwapnienia. 

Do symptomów przedawkowania należą:

  • zapalenie skóry,
  • nudności,
  • utrata apetytu,
  • bóle głowy i brzucha,
  • biegunka lub zaparcia,
  • wzmożone pragnienie,
  • nadmierne pocenie,
  • częste oddawanie moczu, który może być mętny,
  • metaliczny smak w ustach,
  • niewydolność nerek,
  • opóźnienie rozwoju umysłowego i fizycznego ( niebezpieczne wśród dzieci),
  • nadpobudliwość i rozdrażnienie,
  • nieregularna czynność serca,
  • zmiany w naczyniach krwionośnych i sercu, zwiększone ryzyko miażdżycy, zawału serca oraz kamieni nerkowych,
  • możliwość wystąpienia wad rozwojowych u płodu.

Pacjenci powinni jednak pamiętać, że chociaż suplementy diety są dostępne w aptekach bez recepty, to należy je zażywać zgodnie z dawkowaniem znajdującym się na opakowaniu. Warto także rozpoczęcie suplementacji omówić z lekarzem, który na podstawie specjalistycznych badań określi dla nas odpowiednią dawkę i zdecyduje czy nie ma przeciwwskazań do przyjmowania preparatu.

 

                                                                Z pozdrowieniami 

Ewa

Ajurweda

terapia, na podstawie testu konstrukcji urodeniowej - ewazet4@gmail.com

 Rola witaminy D w zdrowiu i chorobach stopniowo zyskiwała coraz większe zainteresowanie w różnych dziedzinach. Witamina D została odkryta przez Adolfa Windhausa w 1922 roku, a w wkrótce potem (w r. 1928) Windhause otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad sterolami i ich związkiem z witaminami , co zwiększyło zainteresowanie badawcze w tej dziedzinie.

 Naturalnie endogenna synteza witaminy D zachodzi w skórze i jest ograniczona do czasu ekspozycji na słońce. Fale ultrafioletowe B przekształcają 7-dehydrocholesterolo cholekalcyferol (witamina D3). Witamina D, aby dotrzeć do formy aktywnej, ulega dalszym przemianom w wątrobie (do kalcydiolu 25-hydroksywitaminy D3 (25-OHD3)), która jest najbardziej wydajnym metabolitem witaminy D. Kolejny etap przemian zachodzi w nerkach, gdzie kalcydiol (25-OHD3) przekształca się w aktywną formę witaminy D, kalcytriol (1,25-dihydroksycholekalcyferol). Kalcytriol służy jako czynnik transkrypcyjny genów dla białek docelowych, a tym samym należy do szerokiej gamy hormonów. Dlatego witamina D jest uważana raczej za prehormon niż za witaminę.

 W literaturze stężenie w surowicy poniżej 30 ng / ml (75 nmol / l) jest uważane za niedostateczne.(16,17,20,21) W wielu badaniach, wykonywanych w różnych populacjach, donoszono o niedostatecznym poziomie witaminy D, stąd można mówić o pandemii deficytu witaminy D. (16,22) Badania obserwacyjne wskazują, iż częstość występowania niskiego poziomu 25 (OH) D poniżej 20 ng / ml (50 nmol / l) osiąga 24% w USA, 37% w Kanadzie i 40% w Europie. (16,20) Takie poziomy są obserwowane na całym świecie, na przykład ponad 20% populacji Indii miało poziom 25 (OH) D poniżej 12 ng / ml (30 nmol / l). (16) Poziom stężenia 25 (OH) D w surowicy zależy od ogólnego stanu zdrowia, stylu życia, masy ciała i wieku.Z najnowszych szacunków wykonanych w Niemczech (w Instytucie Roberta Kocha) wynika, iż u 58% badanych osób w wieku 18–79 lat stężenie witaminy D surowicy wynosi poniżej 20 ng / ml (50 nmol / l). (23) Z kolei w Chinach, wśród kobiet w wieku pomenopauzalnycm, w okresie zimowym, stężenie w surowicy wynosiło 14 ng / ml (35 nmol / l).
We Włoszech w okresie letnim, wśród mężczyzn, średnie 25 (OH) stężenie D sięgało około 33 ng / ml (82,5 nmol / l) i 20 ng / ml, a zimą zimą (50 nmol / l). (20)

W naszym ośrodku ( Goethe Institut w Niemczech  ) przeprowadzono badanie pilotażowe wśród personelu medycznego zespołu chirurgii szczękowo twarzowej, stomatologicznej i plastycznej twarzy Goethe Institut w Niemczech  Uniwersytetu Goethego (Niemcy). Przetestowano 24 ochotników - 85,7% z nich miało poziom witaminy D poniżej 30 ng / ml, a 45,8% badanych miało poziom witaminy D poniżej 10 ng / ml .

 

Artykuł został opublikowany w: International Journal of Growth Factors and Stem Cells in Dentistry 

Autorzy: Ghanaati Shahram, Choukroun Joseph, Volz Ulrich, Hueber Rebekka, Mourão Carlos Fernando de Almeida Barros, Sader Robert, Kawase-Koga Yoko, Mazhari Ramesh, Amrein Karin, Meybohm Patrick, Al-Maawi Sarah

 

 

 

     

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dziękuję Pani Ewo za zdrowie.Dzięki Pani pokonałam wszystko! Niech Panią Bóg ma w opiece. Manuela.

Anonimowy pisze...

Wszystkiego co piękne w Nowym Roku życzę oraz zdrowia i wytrwałości w tym szaleństwie i żeby Pani Ewa zdążyła jak zawsze wszystkich przyjac!

Archiwum bloga