Kontakt

Kontakt

wtorek, 8 października 2019

Candida albicans- wciąż jej więcej.

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com






Czy jest jej więcej, częściej męczy? Pewnie tak, bo to najczęściej błędy dietetyczne.
Dlatego postanowiłam jeszcze raz napisać o niej dla tych, którzy cierpią, opisują dolegliwości, żyją w strachu, bo ból, pogubienie, dolegliwości, brak chęci do czegokolwiek. Tak właśnie działa. 




Gatunki rodzaju Candida, głównie Candida albicans, są odpowiedzialne u człowieka za rozwój kandydozy, choroby grzybiczej o przebiegu lokalnym, ograniczonym do powierzchni błon śluzowych  lub wieloukładowym. Candida są grzybami drożdżopodobnymi, dla których głównym rezerwuarem jest człowiek i zwierzęta. Są komensalami skóry, błon śluzowych przewodu pokarmowego, dróg moczowo-płciowych i oddechowych. Znajdowane są w jedzeniu, na sprzęcie medycznym, w środowisku szpitalnym i w klimatyzacji. U osób z osłabionym układem odpornościowym wywołują zakażenia oportunistyczne (chorzy na granulocytopenię; w immunosupresji po przeszczepach; leczeni kortykosterydami; zakażeni HIV; po zabiegach chirurgicznych; oparzeni; w ciężkim stanie ogólnym, chorzy onkologiczni; chorych hemodializowani, podłączeni do respiratora dłużej niż 3 dni).  





 Choroba inwazyjna jest poprzedzona kolonizacją błon śluzowych lub skóry i dopiero po przekroczeniu tych barier, drobnoustrój może rozsiać się przez układ krwionośny do różnych narządów wewnętrznych. Najważniejsze zespoły chorobowe powodowane przez Candida spp. to 
kandydozy: skórna; przewlekła śluzówkowo-skórna (zakażenie włosów, paznokci i błon śluzowych);
 przewodu pokarmowego;  dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, zapalenie tchawicy i oskrzeli; 
dróg moczowo-płciowych, w tym kandydoza pochwy i żołędzi. 




W przypadku kandydozy układowej wyróżnia się kandydemię, gdy komórki grzyba obecne są w krwi ( przedostają sie do mózgu, stąd tak częste u nosicieli depresje)oraz kandydozę rozsianą polegającą na głębokim zajęciu organów wewnętrznych: nerek, płuc, OUN (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), układu kostno-szkieletowego, mięśnia sercowego i osierdzia, otrzewnej i układu naczyniowego. Do gatunków Candida najczęściej powodujących choroby u ludzi należą: C.albicans, C.glabrata, C. parapsilosis, C.tropicalis, C. Krusei, C. lusitaniae. Kandydemie są czwartym, co do częstości czynnikiem etiologicznym szpitalnych zakażeń krwi;  zakażenia układowe, powodują  30-70% śmiertelnością u chorych  w immunosupresji.





 Oznaczenie przeciwciał jest pomocne w potwierdzaniu grzybicy i układowego zakażenia u chorych obarczonych ryzykiem.
  Monitorowanie takich chorych powinno być przeprowadzane regularnie.
Czy jest???





Trzymajcie się zdrowo i ciepło :-)

 

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com



Brak komentarzy:

Archiwum bloga