Kontakt

Kontakt

poniedziałek, 27 listopada 2023

Ciąża - zapalenie zatok, konsekwencje.

Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com

                                                                         

Zapalenie zatok , dokuczliwa i niebezpieczna choroba występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych  - w  tym  kobiet ciężarnych. Jak jest w przypadku ostatnich z wymienionych – jakie są przyczyny zapalenia zatok w ciąży, jak objawia się to schorzenie i czy stwarza ono jakieś zagrożenia dla dziecka rozwijającego się w matczynym łonie?


Zatoki to przestrzenie powietrzne, umiejscowione w obrębie twarzoczaszki. Wyróżnia się ich kilka -  zatoki szczękowe, czołowe, sitowe oraz zatoka klinowa. 

Pełnią wiele ważnych funkcji, bo m.in. dbają o nawilżanie powietrza które wdychamy ,  zapewniają ochronę przed urazami mechanicznymi, jednak dopóki nie toczą się w nich żadne procesy patologiczne, dopóty wcale nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. To również rezonatory głosu, o czym najlepiej wiedzą osoby operujące głosem zawodowo. W salach koncertowych/operowych nigdy nie znajdziecie kilmatyzatorów ponieważ one są jedną z przyczyn zakażeń chorobowych zatok i dróg oddechowych.

Zdecydowanie inaczej dzieje się już jednak wtedy, gdy dojdzie u nas do zapalenia zatok – infekcji, której objawy mogą być bardzo nawet dokuczliwe. Pacjentki wiedzą, że kobieta , która ma uporczywe problemy z zatokami, ma również problemy narządów rodnych ( ten sam kanał). Szczególnie daje się tu we znaki endometrioza.


Ostre zapalenie zatok (czyli takie, którego objawy utrzymują się do czterech tygodni) najczęściej spowodowane jest przez zakażenia wirusowe. Zdarza się jednak tak, że zalegająca w zatokach wydzielina zostanie zakażona przez bakterie i w takiej przypadku infekcja, która pierwotnie była wirusowa, może przekształcać się w bakteryjną.

 Przewlekłe zapalenie zatok (które utrzymuje się przez osiem lub więcej tygodni) powodowane jest zawsze przez  infekcje bakteryjne.

Czasami mylnie klasyfikowane jest  u części spodziewających się dziecka pacjentek zatykanie nosa  – szczególnie w drugim trymestrze ciąży  nie pojawia się natomiast u nich żadna wydzielina czy inne objawy infekcji.

Stan taki bywa spowodowany zmianami hormonalnymi (a dokładniej zmieniającymi się poziomami estrogenów), nie jest on groźny i ustępuje samoistnie po porodzie.


Tak jak przyczyny, tak i objawy zapalenia zatok w ciąży nie odbiegają od tych, które pojawiają się w innych grupach pacjentów i mogą nimi być:

  • uczucie zatkania nosa,
  • trudności z oddychaniem przez nos,
  • ból i zawroty głowy przy pochylaniu,
  • ból w obrębie twarzy,
  • ból zębów,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • gorączka (która pojawiać się może szczególnie w przypadku ostrego zapalenia zatok),
  • nieprzyjemny oddech,
  • poczucie znacznego zmęczenia,
  • pogorszenie węchu,
  • obecność w nosie różnego rodzaju wydzieliny (przykładowo w przypadku wirusowego zapalenia zatok wydzielina może mieć białawy kolor, w przypadku zaś zakażeń bakteryjnych staje się ona gęsta i typowo ma barwę żółtawo-zielonkawą, czasami z fragmentami krwi).
  • Więcej o chorych zatokach:  https://ajurweda-w-biznesie.blogspot.com/2016/11/grzybice-laryngologiczne-chore-zatoki.html

Rozpoznanie zapalenia zatok w ciąży zazwyczaj stawia się na podstawie stwierdzenia obecności u pacjentki typowych dla tej infekcji objawów. W razie wystąpienia jakichś wątpliwości przeprowadzane może być np. badanie laryngologiczne (np. wziernikowanie jamy nosowej).

Szerszą diagnostykę wdraża się natomiast raczej tylko u tych pacjentek, u których pojawiają się nawracające lub przewlekłe stany zapalne zatok – w ich bowiem przypadku zasadne często staje się wykonanie badań obrazowych (takich jak np. tomografia komputerowa zatok).

Najskuteczniejszą metodą czyszcząca chore zatoki jest akupunktura, niestety w czasie trwania ciąży  nie zalecana. Jeżeli planujemy dziecko, należy doprowadzić wcześniej organizm do całkowitego zdrowia.

Sam stan zapalny zatok płodowi zaszkodzić nie powinien, jednak jego leczenie z wykorzystaniem nieodpowiednich środków rzeczywiście może być groźne dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Z tego powodu w leczeniu zapaleniu zatok w ciąży wykorzystuje się przede wszystkim metody naturalne.`

Pacjentkom zalecone jest zwiększenie spożycia płynów – dzięki temu może dochodzić do zmniejszenia gęstości wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie z zatok i ostatecznie korzystnie wpływa na możliwość oddychania przez nos.

Pomocne bywają inhalacje (z wykorzystaniem soli, ale i olejków eterycznych), i propolisu. Bardzo ważne jest również nawilżanie pomieszczeń w których przebywają ciężarne.

Zdrówka 

Ewa

Ajurweda

Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com

Autor : Ewa Karolina Zdzienicka


Brak komentarzy:

Archiwum bloga