Kontakt

Kontakt

piątek, 4 listopada 2016

Jest taka choroba - liszaj twardzinowy

ewazet4@gmail.com



Kilka miesięcy temu opisałam chorobę Ani. Dla było to nowe doświadczenia, dla Ani potworne cierpienie. Choroba straszna, bo nieuleczalna. Tyle oficjalnie na jej temat głosimedycyna konwencjonalna.

"Choroba została opisana już w 1887 roku, a pięć lat później wyodrębniono cechy histopatologiczne tej jednostki chorobowej. Dziś wiemy, że z reguły zmiany pojawiają się w okolicy narządów płciowych i/lub okolicy odbytu. W co piątym przypadku liszaj twardzinowy atakuje też skórę i błony śluzowe w innych częściach ciała – może to być górna część tułowia, barki, ramiona i szyja".


"Epidemiologia nie jest znana. Głównie z powodu niechęci pacjentów do dzielenia się informacjami na temat chorób dotykających sfer intymnych. Najczęściej liszaj twardzinowy pojawia się u kobiet, rzadziej u mężczyzn, ale przytrafia się też dzieciom. Nawet 40% dzieci ze stulejką ma objawy liszaja. Mężczyźni chorują głównie pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, natomiast kobiety w okresie dojrzewania oraz menopauzy".
I tu pojawia sie pierwsza nieścisłość. Panie, które zgłosiły się do mnie, to młode kobiety w wieku troche po "30". 


"Przyczyny liszaja twardzinowego
Mimo wielu lat badań, wciąż nie wiadomo co dokładnie chorobę powoduje. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn wymienia się:
  • czynniki genetyczne: choroba występuje niekiedy u spokrewnionych osób - w przypadku "moich" pań ta mozliwośc odpadła.
  • zaburzenia w układzie immunologicznym: liszaj twardzinowy częściej rozwija się u osób ze schorzeniami autoimmunologicznymi, zmagającymi się z cukrzycą, bielactwem czy chorobą Gravesa-Basedowa - żadna z nich nie miała tych schorzeń
  • zaburzenia hormonalne: poprzez spadek aktywności 5-alfa reduktazy, który prowadzi do wzrostu wolnego testosteronu oraz obniżenia poziomu dihydrotestosteronu, - w jednym przypadku było to mozliwe z powodu choroby nowotworowej i częstych naswietlań
  • czynniki infekcyjne: wirus brodawczaka ludzkiego, zakażenie krętkami, atopowe mikobakterie,
  • czynniki miejscowe: kłopoty z ukrwieniem, urazy".
Panie trafiły do mnie na oczyszczenie, później okazało się, że sprawa jest głębsza, że prawdziwa terapia dopiero zacznie się i będzie trwała prawie pół roku. Skutecznie!



"         Najczęściej choroba atakuje narządy płciowe, czasami też odbyt oraz tułów i kończyny. Bardzo rzadko liszaj twardzinowy pojawia się też w jamie ustnej. U mężczyzn atakuje napletek, żołądź,  okolice ujścia cewki moczowej, a nawet osadza się bezpośrednio w niej. Rzadziej pojawia się na mosznie czy trzonie prącia. U kobiet jest to natomiast łechtaczka, wargi sromowe, wzgórek łonowy oraz krocze.
·         Na początku pojawiają się białe lub perłowe wykwity i plamy zanikowe, przekształcające się w blaszki o wzmożonej spoistości. Dochodzi do wybroczyn, pęcherzy oraz owrzodzenia. Pacjenci odczuwają więc ból, świąd i pieczenie".

Właśnie świąd jest najbardziej dokuczliwy. Poza tym świadomość, że jedynym panaceum na nieuleczalną dolegliwość jest maść sterydowa, żadną z nich nie napawała optymizmem. W opisach choroby spotkałam nawet takie wypowiedzi :         "Pacjentki, którym dokucza świąd mogą wymagać pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Znane są przypadki, iż dokuczliwy, niemożliwy do wyleczenia świąd doprowadzał do prób samobójczych wśród pacjentek".


Ania, Kasia i Magda są zdrowe. To ogromny sukces! Kiedy dzwoniły do mnie po badanich specjalistycznych , licytowałam z nimi , kto bardziej się cieszy:-) ONE - zdrowe, czy ja z kolejnego sukcesu.

Testy ajurwedy dla pacjenta: ewazet4@gmail.com






1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Co tu komentować...wszystko jasno wytłumaczone.

Archiwum bloga