Kontakt

Kontakt

piątek, 29 sierpnia 2014

Piękno i odmładzanie.


Jeśli masz zdrowe jelita, Twoja cera jest nienagannie czysta!



Droga do zdrowia, młodości i piękna to droga przemiany, to ciągłe dążenie do  "satwicznego" sposobu na życie, to przede wszystkim mówienie prawdy, pomaganie innym, unikanie negatywnych uczuć jak złość, duma, zazdrość  i zawiść.

Celem Ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i wyleczenie chorych. Zachowanie zdrowia to nie tylko eliminowanie objawów fizycznych choroby ale przede wszystkim przywracanie poczucia szczęścia umysłowi i duszy.
Ajurwedyjska definicja piękna brzmi "subhanga karanam",  czyli dążenie do przekształcenia (zmiany) własnego ciała i umysłu do najwyższego poziomu. Pojęcie piękna w ajurwedzie jest znacznie głębsze niż ładna cera, lśniące włosy i zgrabne ciało.
Sekret prawdziwego piękna według Ajurwedy ukryty jest wewnątrz nas, to równowaga pomiędzy naszym ciałem, duszą a umysłem. Według ajurwedy nie ma piękna zewnętrznego bez piękna wewnętrznego, aby je  osiągnąć trzeba mieć pozytywny stosunek do otaczającego nas świata i ludzi, ćwiczyć jogę, oddechy i medytować.
Jedną z najważniejszych czynności zapewniających według ajurwedy zdrowie, młodość i piękny wygląd, jest oczyszczanie organizmu z toksyn.

Według ajurwedy powstające z niestrawionego do końca jedzenia toksyny nazywają się "ama", mają one charakter śluzu i odkładają się w organizmie w miejscach które, w danym momencie są osłabione. Ajurweda ma wiele sposobów na pozbycie sie ich z organizmu. Stosuje się masaże olejem sezamowym, dietę, oddechy, lewatywy, wymioty oraz leki ziołowe
Bardzo ważne jest, aby codziennie rano, jako pierwsza rzecz po przebudzeniu wypróżniać się (Jeśli mamy z tym problemy, należy pić ciepła wodę z cytryną, pijemy dwa do trzech kubków).

Dobry dla zdrowia i pomocny w oczyszczaniu jest masaż całego ciała ciepłym olejem sezamowy (ma on właściwości oczyszczające). Masaż taki wykonujemy 2-3 razy w tygodniu. W całe ciało wmasowujemy ciepły olej sezamowy, masaż zaczynamy od głowy, potem bierzemy gorący prysznic (bardzo dobrze jest posmarować się olejem sezamowym przed pójściem do sauny).

Doskonale oczyszcza z toksyn lek przygotowany z przypraw Zażywamy go 3 razy dziennie po posiłku: 10 g sproszkowanego imbiru+ 10 g kminku indyjskiego (rzymskiego) sproszkowanego  - 10 g sproszkowanej kolendry+ 20 g suchej sproszkowanej mięty + 20 g sproszkowanego fenkułu - wszystko to razem mieszamy, z tej mieszanki zażywamy jedną łyżkę od herbaty 3 x dziennie po posiłku.

 W ajurwedzie jedzenie, jest tak samo ważnym lekarstwem dla ciała jak i dla umysłu.
Aby zredukować stres, zachować  zdrowie i młody wygląd należy spożywać jedzenie  "sattwiczne"czyli takie,które oczyszcza ciało i wycisza umysł oraz jest zasobne w "pranę"- siłę życiową.
Jest to jedzenie,  nie zawierające konserwantów, świeże owoce,  świeże soki owocowe i warzywne, warzywa(surowe i gotowane), kiełki, orzechy, suszone owoce, miód, mleko, ghee (sklarowane masło), maślanka, brązowy ryż, pszenica, owies oraz przyprawy jak imbir, kardamon, cynamon i kurkuma.

W ajurwedzie króluje teoria, że to , co zdrowe dla żołądka , zdrowe również dla skóry. Tutaj maseczka z kurkumy.

Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com

sobota, 23 sierpnia 2014

Ajurweda-w-biznesie: Zaufać sobie samemu

  Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com
 
Ajurweda-w-biznesie: Zaufać sobie samemu: W sanskrycie słowo „guru" znaczy „to, co wyprowadza nas z ciemności do jasności". Tradycyjnie w Indiach, jeśli uznany guru przyjmował nowego ucznia, podstawowym wymogiem było to, że student musiał w pełni zaufać swojemu mistrzowi, który znał drogę do prawdy ponieważ  sam ją przeszedł. Guru jest więc osobą o autentycznej wiedzy na temat funkcjonowania wszechświata i jego bardzo subtelnych praw. Jeśli jednak nie mamy dostępu do prawdziwego guru, pamiętajmy, że tym, co wyprowadza nas z ciemności (ignorancji), może być wszystko, co spotkamy na swojej drodze: ważne wydarzenie, książka, nasze własne przemyślenia. Osobę, która może stać się naszym przewodnikiem duchowym, rozpoznamy po tym, że pomimo ogromnej mądrości będzie skromna. Będzie z niej emanować dobroć, będziemy czuć się przy niej bezpiecznie. Cały czas pamiętajmy jednak o ufaniu sobie.
Ajurweda powinna być dostosowywana do konkretnego miejsca, klimatu, dostępnego pożywienia czy ziół. Pamiętajmy, że ten system opiera się na prawach natury. W te prawa wpisany jest szacunek do każdego z nas. A każdy z nas jest unikalny, każdy jest swoistym cudem natury, na który składa się kilka komponentów: osobowość, umysł, zmysły i ciało, które współdziałają, tworząc całość. Świadomość jest energią przejawiającą się w pięciu podstawowych zasadach, czyli żywiołach. Są to: przestrzeń, powietrze, ogień, woda i ziemia. W każdym miejscu na Ziemi czy kosmosie panuje ta sama energia pięciu żywiołów, niezależnie od szerokości geograficznej.


 Ajurweda , czyli  sztuka życia pozwalająca przez długie lata cieszyć się zdrowiem, młodością i niespożytą energią. Ale... nie jest szczęściem w pigułce i wymaga od człowieka wiedzy, dyscypliny oraz nieustannej pracy nad sobą.



Jedzonko:-)

  Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com
 
Jedną z najważniejszych czynności zapewniających według ajurwedy zdrowie, młodość i piękny wygląd, jest oczyszczanie organizmu z toksyn.I temu właśnie chcę poświęcić ten blog.
Być może niektóre zdjęcia nie będą zbyt zachęcające do szaleństw kulinarnych, ale świadomość tego, co dzieje się w naszym wnętrzu jest dużo ważniejsza.
 

To zawartość naszych jelit po kilku latach nieświadomego spożywania co popadnie ( to najsmaczniejsze) - byle szybko, ładnie podane, dobrze smakowo chemią doprawione:-).




Nasz organizm jest bardzo cierpliwy i przez lata daje nam znać, że walczy, że coś jest nie tak, prosi o wyłączenie myślenia od najwcześniejszych , szkolnych lat.


Pojawia się sadełko, później bóle po zjedzeniu czy wypiciu czegokolwiek i naprzeminnie problemy , które obserwujemy w toalecie : " nie mogę'!!!!! "nie zdążę"!!!!!!! Czy taki sposób na życie jest najlepszy? Taki nam sie marzy? A wszechobecne kompleksy z powodu wyglądu? Wiem, wiem, zawsze jest to silne postanowienie poprawy : " od jutra, od nowego roku, po wakacjach, po urodzinach cioci...." . Dlaczego zawsze musi być powód do rozpoczęcia lepszego zycia? Przecież walczymy o siebie!


Deską ratunku jest - według naszego mniemania- jest doskonale rozwinięty przemysł farmaceutyczny. Na każdą dolegliwość świetnie dobrany specyfik! Połykamy rano, przy obiedzie , po obiedzie , przed spaniem i....dobijamy nasze wnętrze. Taaaak, jest coraz gorzej! Czujemy to, widzimy , stajemy się apatyczni, senni, nic nam nie wychodzi, wszystko boli, wszyscy są źli, wredni, świat jest beznadziejny... i diagnoza: "trzebaby na operację", "trzebaby coś usunąć"....
i usuwamy: niby tłuszcz z brzuszka, a to metry jelita, kawałki żołądka, wątroby,przydatków.... a może niepotrzebnie rodzimy się z nimi???

Po co tyle zbędnych metrów? Skomplikowanych narządów? Przecież po usunięciu ich żyjemy dalej! Może trochę skromniej, bez szaleństw kulinarnych, bez sportu , bez pośpiechu ale żyjemy!
I tu jest właśnie największa pułapka egzystencjonalna. Jak żyjemy? Ktoś mi kiedyś powiedział "byle jak , ostrożnie, nic nie wolno, wszędzie z workiem tabletek, powolutku i ze strachem "...no właśnie. Czy nie lepiej zadbać o siebie od najwcześniejszych lat. Mieć komfort psychiczny, fizyczny, wieczny uśmiech na twarzy i samych przyjaciół wokoło?
Tak. Warto. I tego właśnie uczy ajurweda. Bądź wolnym, szczęśliwym człowiekiem , a szczęście i radość będą z tobą zawsze:-)



Jesteśmy małą cząstką przyrody i zgodnie z jej rytmem musimy żyć. Pożywienie to paliwo, które daje nam energię do właściwego funkcjonowania we wszystkich obszarach naszego bytowania.W ajurwedzie jedzenie, jest tak samo ważnym lekarstwem dla ciała jak i dla umysłu. Aby zredukować stres, zachować  zdrowie i młody wygląd należy spożywać jedzenie  "sattwiczne"czyli
  takie, które oczyszcza ciało i wycisza umysł a jednocześnie jest  zasobne w "pranę"- czyli siłę życiową.
O tym kto jest kim, i co powinien w następnym poście :-)

Piękno człowieka

  Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com 
 

 

 
 
Ajurwedyjska definicja piękna brzmi "subhanga karanam" czyli dążenie do zmiany ciała i umysłu do najwyższego poziomu. Pojęcie piękna  jest znacznie głębsze niż ładna cera, lśniące włosy i zgrabne ciało.
 Sekret prawdziwego piękna według Ajurwedy ukryty jest wewnątrz nas, to równowaga pomiędzy naszym ciałem, duszą a umysłem. Według ajurwedy nie ma piękna zewnętrznego bez piękna wewnętrznego, aby je  osiągnąć trzeba mieć pozytywny stosunek do otaczającego nas świata i ludzi, ćwiczyć Jogę, oddechy i medytować.Doprowadzić cały organizm do równowagi. 

Zaufać sobie samemu

  Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com
 

 
 
W sanskrycie słowo „guru" znaczy „to, co wyprowadza nas z ciemności do jasności". Tradycyjnie w Indiach, jeśli uznany guru przyjmował nowego ucznia, podstawowym wymogiem było to, że student musiał w pełni zaufać swojemu mistrzowi, który znał drogę do prawdy, dlatego że sam ją przeszedł. Guru jest więc osobą o autentycznej wiedzy na temat funkcjonowania wszechświata i jego bardzo subtelnych praw. Jeśli jednak nie mamy dostępu do prawdziwego guru, pamiętajmy, że tym, co wyprowadza nas z ciemności (ignorancji), może być wszystko, co spotkamy na swojej drodze: ważne wydarzenie, książka, nasze własne przemyślenia, doświadczenie, obserwacje Osobę, która może stać się naszym przewodnikiem duchowym, rozpoznamy po tym, że pomimo ogromnej mądrości będzie skromna. Będzie z niej emanować dobroć, będziemy czuć się przy niej bezpiecznie. Cały czas pamiętajmy jednak o ufaniu sobie.


Dobre nawyki

 
 
 Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com
 
 

 
 
Niełatwo jest się pozbyć złych nawyków ciała i umysłu, ale to jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim musimy dać sobie czas i po trochu wprowadzać dobre przyzwyczajenia do naszego codziennego życia. Zacznijmy od ciała. Dieta, ruch (szczególnie joga), oddech i medytacja, prawidłowy odpoczynek, czyli właściwa regeneracja sił – to narzędzia, którymi posługiwali się jogini tysiące lat temu i które dziś nie tylko nie straciły na swojej mocy, lecz stają się absolutną koniecznością w dobie tylu zewnętrznych zagrożeń. Wprowadzając dobre nawyki, przywracamy równowagę w organizmie, zyskujemy więcej energii i sił witalnych. Umysł lepiej pracuje, stajemy się bardziej kreatywni. Zaczynamy doznawać głębi naszego istnienia. Pamiętajmy też, że umysł i intelekt opierają się na wiedzy i logice. To pewne ograniczenie, bo przecież życie zawiera w sobie zarówno logikę, jak i coś, co można nazwać magią, czego ani wiedza, ani logika nie ogarniają.
Wyjdź ze skorupy!

piątek, 22 sierpnia 2014

Żyjąc wbrew naturze....

    Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com                              







Należy zacząć od pytania: co nas ogranicza? Co powoduje, że zamykamy się na ten ogromny potencjał, jaki w nas tkwi? Stajemy się zlepkiem nawyków, tworzymy nieprawdziwe teorie na własny temat, porównujemy się z innymi i zaczynamy wierzyć, że jest z nami coś nie tak. To ogromne zagrożenie, bo życie nie jest konceptem, ono po prostu jest, istnieje, w każdym z nas w innej formie. Oszukując samych siebie, nawet nie zauważamy, jak życie przecieka nam przez palce. 


Oddalamy się od natury, nasze ciało przestaje dobrze funkcjonować. A gdy funkcjonuje niewłaściwie, czujemy się jeszcze bardziej zagubieni. Nie ufamy sobie, nie rozumiemy mechanizmów, które nami rządzą, ani naturalnych potrzeb własnego ciała. Harmonia to w pełni naturalny stan, potencjał, z którego możemy czerpać bez ograniczeń, umiejętnie wybierając to, co dla nas najlepsze. Wtedy zaczynamy doznawać spełnienia.




Żyjąc wbrew cyklom natury, żyjemy wbrew sobie a to pierwszy stopień do samozniszczenia. 
Nie tego chcemy, nie po to przychodzimy na świat. 



                                   

Czym jest ajurweda?


Test konstrukcji urodzeniowej, diagnoza, terapia: ewazet4@gmail.com




Ajurweda to nie tylko medycyna. To przypomnienie, czym naprawdę jest życie, jaki jest jego sens. Ajurweda zwraca uwagę, jak funkcjonuje świat, czyli natura, a tym samym jak funkcjonujemy my, nasze ciało, umysł i duchowość. W tym układzie nic się nie zmienia niezależnie od czasów, w których żyjemy, najważniejsze jest to, abyśmy umieli żyć w harmonii, w zgodzie ze sobą.




Archiwum bloga